Słyszeliście kiedyś o stuptutatch? Jeśli tak, pierwsze skojarzenie dotyczy przeznaczenia produktu na zimę. Czym są? Podobne do skarpetek piłkarzy, z niezbyt grubego materiału mają chronić nasze łydki, kostki, spodnie i buty przed utratą ciepła. Na rynku turystycznym mamy kilka modeli, zazwyczaj różniącymi się od siebie poszczególnymi elementami (np. pasek podtrzymujący pod butem czy sposób regulowania obwodu).
Czy na pewno tylko na zimę?
Aby lepiej izolować nasze nogi przed utratą ciepła, stuptuty zamykane są na suwak i rzep jednocześnie, dzięki czemu lepiej dopasowują się do ciała. Komu są potrzebne? Czy nadają się do zastosowania tylko zimą? Niekoniecznie, chociaż w zimie są rewelacyjnym dodatkiem do naszego ubioru. W zimę najlepiej wybierać te modele stuptutów, które wykonane są z wodoodpornej membrany. Natomiast w pozostałe pory roku, ten element garderoby świetnie sprawdzi się np. w piaszczystym terenie lub w wędrówkach po lasach. Nie dość, że ochronią stopy przed wpadaniem piasku do butów, to stanowią świetną izolację przeciwko oparzeniom od roślin czy ugryzieniom owadów. Więc jeśli lubisz długie spacery blisko natury powinieneś rozważyć zakup stuptutów!
Przed czym ochraniają nas stuptuty?
Po pierwsze, dla miłośników zdobywania pustyń czy innych piaszczystych terenów, te „tuby” będą wybawieniem. Wystarczy pooglądać zdjęcia pustynnych podróżników, by dostrzec ten nieodzowny element garderoby. Nie ważne, czy wędrujemy Saharą, po australijskiej pustyni czy biegamy wiele kilometrów nad polskim morzem – zostaniemy ochronieni przed otarciami, odpryskami piasku i nieprzyjemnym wpadaniu piasku do butów!
Po drugie, te ochroniacze świetnie sprawdzają się podczas deszczu. Trzeba tylko je odpowiednio założyć, nie na spodnie, ale pod spodnie. Lekkie i niezbyt długie „tuby” osłonią buty i zapobiegną dostawaniu się wody do ich wnętrza. Woda po prostu spłynie na ziemię, a my będziemy mieć suche buty i suche stopy, dzięki czemu się nie przeziębimy! Podobnie działają wspomagająco w walce ze śniegiem.
Stuptuty chronią nie tylko nasze ciało, ale również ubranie
Dzięki nim uchronimy spodnie i buty przed różnymi rodzajami uszkodzeń mechanicznych. Oraz przed wspomnianym wyżej przemoczeniem.
O czym należy pamiętać?
O czym należy pamiętać przy wyborze stuptutów? O tym, by były dopasowane i przylegające do naszej garderoby, ale nie za ciasne, w końcu nie chcemy wstrzymać krążenia. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – czy będziemy ich używać zimą, czy całorocznie, to wpływa bowiem na rodzaj materiału, z jakiego są zrobione.