Jeśli wybierasz się pod namiot, potrzebujesz dobrze dobranego śpiwora, aby wygodnie przespać całą noc i rano mieć energię na zwiedzanie i podbijanie świata. Zastanów się dobrze, w jakich warunkach będziesz spał – chodzi zarówno o pogodę, jak i o podłoże. Nie istnieje uniwersalny śpiwór, który sprawdzi się bez zarzutów w każdych warunkach, dlatego powinieneś przed zakupem przemyśleć, gdzie najczęściej będzie ci potrzebny.

Jakie wypełnienie jest najlepsze?
Tutaj pojawia się dylemat oraz pytanie, na które nie ma dobrej odpowiedzi. Rynek turystyczny jest przepełniony różnorodnością modeli zarówno z wypełnieniem sztucznym, jak i naturalnym puchem. Oba te modele są równie popularne, dlatego nie możemy jednoznacznie określić, który lepiej spełni oczekiwania konsumenta. W takich wypadkach najlepiej jest rozważyć plusy i minusy poszczególnych modeli.

Śpiwory synentyczne vs. śpiwory z naturalnym wypełnieniem
Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym są znacznie tańsze niż te z puchu. Ich niewątpliwymi zaletami jest również trwałość i łatwo poddają się kompresji. Śpiwory syntetyczne cieszą się również dobrą odpornością na wilgoć, co jest istotne, zwłaszcza, jeśli nie posiadasz odpowiednio przewiewnego i klimatyzowanego namiotu. Jakie są minusy? Przede wszystkim wagowe – syntetyki są cięższe w porównaniu do puchu, czasem nawet o połowę.
Natomiast śpiwory puchowe potrafią być bardzo drogie, ale za to świetnie izolują przed utratą ciepła. Są wygodne i mięciutkie, spanie w nich to prawdziwa przyjemność. Wiele zależy od mocy puchu, który jest poddany klasyfikacji w zależności od puszystości. Taką skalę określa się w stopniach CUIN, a dokładniej w calach sześciennych na uncję puchu. Logicznie rzecz biorąc, im więcej stopni dostaje śpiwór w skali CUIN, tym jakość puchu użytego do wypełnienia jest lepsza. W Polsce do najlepszego jakościowo puchu zaliczamy gęsi puch, który jest również popularny na rynkach w innych krajach.

Jakie są najlepsze kształty śpiworów? Który z nich się sprawdza?
Popularna „mumia” czy raczej „kołdra”? Tutaj też pojawia się dylemat. Odpowiedź zależy od oczekiwań człowieka. Osobiście polecamy mumie, które charakteryzują się szeroką budową w ramionach i zwężaniem w kierunku stóp, dzięki czemu czujemy się jak w kokonie. Zwykle modele są wyposażone również w wygodny kaptur, który dodatkowo chroni naszą głowę przed utratą ciepła. Plusem śpiworów w kształcie mumii są również zamki lokowane po prawej lub lewej stronie, więc można spiąć ze sobą dwa śpiwory. Natomiast śpiwory o kształcie kołdry nadają się lepiej do domowych warunków (np. jeśli nie chcemy korzystać z pościeli dostępnej w hotelach czy w obcych mieszkaniach).