Zimą ze szczególną dokładnością powinniśmy impregnować nasze buty. Czy jest impregnacja? Procesem, dzięki któremu nasycamy materiał, z którego zrobione są nasze buty takimi substancjami chemicznymi lub naturalnymi, by pomagały w ochronie jakości butów. Ważne jest, żeby pamiętać, że impregnujemy tylko zewnętrzną część butów – impregnacja pomaga w przedłużeniu wodoodporności butów.
Szczególnie zimą
Kiedy buty narażone są na wiele niedogodnych czynników zewnętrznych, takich jak śnieg posypany solą, koszmarnie niskie temperatury, nierzadko woda i błoto. Nie mówiąc już o tym, jak ucierpieć może nasze zdrowie podczas zimy, zajmiemy się dzisiaj konserwacją obuwia! Nawet najdroższe buty, których nie będziemy odpowiednio traktować, bardzo szybko mogą stracić swoje właściwości, narażając nas na nadwyrężenie zdrowia.
Po co impregnować buty zimą?
Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy do zabiegu impregnacji, przekonywać nie będziemy. Niestety też z butami ze słabego jakościowo materiału niewiele da się zrobić, nawet jeśli solidnie przykładamy się do ich konserwacji. Dlatego lepiej zainwestować w dobre buty, które przy odpowiedniej pielęgnacji mogą posłużyć nam nawet kilka sezonów, niż co sezon kupować buty na „przetrwanie”. Impregnacja bowiem jest warunkiem pielęgnacji, a nie magicznym sposobem na polepszenie jakości posiadanego przez nas sprzętu.
Buty z membraną
Rozważmy dwa różne przypadki. Buty z membraną, czyli materiałem wodoodpornym wymagają impregnacji. Dlaczego? Pomimo tego, że w środku buta może nam być sucho przez długi okres użytkowania, zewnętrzny materiał nasiąka wodą i zaczyna utrudniać cyrkulację powietrza. Przez to wewnątrz zaczyna gromadzić się pot i odczuwamy dyskomfort w postaci mokrych skarpetek. Po to właśnie potrzebujemy impregnatu i to konkretnego – takiego, który ochroni zewnętrzną warstwę butów przed przemakaniem i nie utrudni odparowywać wilgoci. Dzięki temu zachowamy buty w dobrym stanie – będą lżejsze i wytrzymalsze. Warto też wiedzieć, że sól, którą posypane są chodniki, w niezaimpregnowanych butach może powodować powstawanie odbarwień na naszej skórze!
Buty bez membrany
Czyli te „gołe”, ze skóry, bezapelacyjnie potrzebują konserwacji. Z prostej przyczyny, pozbawione dodatkowej ochrony w postaci membrany, jeszcze szybciej nabierają wilgoci, przez co kompletnie przemakają. Kto z was chodził kiedyś w przemoczonych butach, dokładnie wie jak nieprzyjemne jest to uczucie. Poza tym częste przemakanie butów powoduje ich szybsze zużycie i niszczenie się ich. Nierzadko powstają w nich dziury lub podeszwa zaczyna odchodzić od reszty buta. Dlatego zabieg impregnacji jest tak ważny!