Nie od dziś wiemy, że to właśnie od stóp i głowy przemarzamy najbardziej, co prowadzi do ciągnących się tygodniami przeziębień w najlepszym wypadku. Dlatego, jeśli planujemy wypady w góry lub w miejsca, w których temperatura jest niska, powinniśmy zaopatrzyć się w skarpety termoaktywne i dobrej jakości czapkę.
Dlaczego aż tak bardzo marzniemy w stopy?
Dziś jednak zajmiemy się tylko stopami. Dlaczego marzniemy w właśnie stopy? Ponieważ w wyniku spadku temperatury, organizm próbuje dostosować się do bieżących warunków - razem ze wszystkimi organami wewnętrznymi. Wiemy, jak kluczową rolę dla naszego zdrowia i życia ma odpowiednie funkcjonowanie poszczególnych elementów w organizmie. Dlatego podczas chłodu, do właśnie do organów wewnętrznych wędruje najwięcej krwi, a nasze stopy znajdują się ostatnie na liście potrzebujących z racji ich położenia. Organizm „ratuje” najpierw najważniejsze elementy w systemie, niejako poświęcając inne, bez których damy radę przeżyć. Dlatego powinniśmy wspomagać organizm w tej walce o ciepło.
Dlaczego tracimy ciepło?
To, że marzniemy bo jest niska temperatura to tylko jedna strona medalu. Istnieje bowiem kilka dodatkowych okoliczności, które przyspieszają nasze marznięcie. Na przykład przegrzanie organizmu. Brzmi absurdalnie – przemarznąć przez to, że się przegrzaliśmy? Im intensywniej coś robimy podczas niskich temperatur, tym więcej ciepła produkujemy. Dlatego pozbywamy się warstw ubrań. Wystarczy, że zatrzymasz się na moment, powieje chłodniejszy wiatr i już jesteś „ugotowany”. Skrajności nie działają dobrze na nasz organizm. Dlatego tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to, jak się ubieramy i z jakich materiałów korzystamy. To dotyczy z całą mocą wyboru skarpetek – skarpety termoaktywne mają za zadanie odprowadzać wilgoć i izolować ciepło!
Kolejnym czynnikiem, przez który stan naszego zdrowia może bardzo szybko ucierpieć jest przemoczenie. Przegrzany organizm zaczyna wydzielać coraz więcej potu, w tym nasze stopy. A że woda dobrze przewodzi, to spocony organizm naturalnie oddaje ciepło, nawet jeśli nie chcemy by to robił. Dlatego ważne są skarpetki, które szybciej niż nasz organizm odprowadzą wodę i zatrzymają uciekające ciepło.
Których materiałów lepiej unikać zimą?
Powinniśmy unikać przede wszystkim odzieży z bawełny i włókien bambusowych. 100 procent bawełny może i jest dobrym hasłem reklamowym, ale zupełnie niesprawdzalnym w warunkach zimowych. Bawełna uwielbia wodę i pot, bardzo szybko je chłonie, wręcz jak gąbka. Natomiast proces odprowadzania wilgoci trwa wieki. Natomiast babmus, pomimo tego, że dobrze radzi sobie z odparowywaniem wilgoci, jest po prostu zimny!