Jeśli chcesz pojeździć rowerem po Polsce, to koniecznie wybierz Trójmiasto! Szczególnie polecamy Gdańsk, który jest wręcz stworzony dla rowerzystów. Podróżować na rowerze można przez cały rok, więc jeśli nie straszne Ci niskie temperatury, koniecznie wybieraj się do Gdańska.
Idealne miasto dla rowerzystów
Władze Gdańska bardzo dbają o rowerzystów. W roku 2014 w Gdańsku było około 185 kilometrów dróg i ścieżek rowerowych, w tym 106 kilometrów wydzielonych dróg rowerowych! W mieście znajdziemy również tzw. ciągi pieszo-rowerowe (w tym miejscu rowerzyści są zobowiązani do jechania trasą wydzieloną dla rowerów) oraz szerokie chodniki, wydzielone pasy rowerowe na jezdniach i kontrapasy. Statystyki liczbowe są naprawdę imponujące, a na tym nie koniec! Władze miasta na około 300 kilometrach ulic wprowadziło dopuszczalną prędkość do 30 km/h, a poza tym zapowiedziano, że do 2020 roku zwiększy liczbę dróg rowerowych o 100 kilometrów. W finansowaniu wszelkich prac pomaga Unia Europejska.
Najpiękniejsza trasa rowerowa
Najciekawsza i zarazem jedna z piękniejszych tras rowerowych w Gdańsku zapewni nam niezapomniane widoki na morze, oliwskie lasy i trójmiejskie wzgórza w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Trasa ta nie jest zbyt wymagająca ani długa, liczy sobie tylko osiem kilometrów, a zaczyna się na gdańskich plażach. Bardzo łatwo znaleźć tam ścieżkę rowerową, która biegnie równolegle do naszego polskiego Morza Bałtyckiego wzdłuż ulicy Jantarowej. Trasa ta jest spokojna, więc bez obaw możemy robić sobie postoje na zdjęcia lub na obiad, wokół jest mnóstwo lokalnych smażalni, w których zjemy znakomite ryby. W Jelitkowie wjeżdżamy do historycznej Oliwy i tym samym żegnamy się z morskim widokiem. Tutaj będziemy mieć okazję zobaczyć przepiękny Park Oliwski, uznany jako jedna z największych gdańskich atrakcji. W 1660 roku właśnie w tym parku podpisano pokój ze Szwedami. Natomiast w barokowym Pałacu Opatów możemy zajrzeć do Oddziału Sztuki Współczesnej gdańskiego Muzeum Narodowego.
Po lasach oliwskich
Z Parku Oliwskiego udajemy się w ulicę Polanki, która znajduje się na granicy miasta i Lasów. Ta trasa prowadzi wzdłuż Polanki, gdzie w XVII wieku wybudowano siedem dworków, które przeznaczono na rezydencje dla najbogatszych mieszkańców Gdańska. Dziś zachowało się pięć z nich, a niektórym można się przyjrzeć z bliska. Niegdyś gościło tam wiele znanych światowych osobowości, np. Napoleon Bonaparte.
Również miasto
Na rowerze można zwiedzać również Stare Miasto. Na pewno to szybszy sposób na dostanie się do większej ilości atrakcji, niż byśmy zrobili to piechotą. Polecamy Gdańsk na wycieczki rowerowe, również z małymi dziećmi!