Pomimo tego, że Dolomity kojarzą nam się głównie z zimowymi rozrywkami, białym szaleństwem i sportami zimowymi, warto rozważyć odwiedzenie je latem lub poza sezonem narciarskim. Trzeba przyznać, że Dolomity zaskakują, szczególnie miłośników jazdy na rowerze.
Trasy zjazdowe
Co się liczy najbardziej dla narciarza? Długi i dobrze wyposażony stok. Te same motywacje przyświecają rowerzystom, którzy szukają jak najdłuższych i bezpiecznych tras. Choćby dlatego warto skusić się na wizytę w Dolomitach. Dodajmy, że ścigają się tu rowerzyści szosowi i górscy podczas walki o Puchar Świata.
Ponad 1400 kilometrów tras rowerowych
Region Trentino jest szczególnie sprzyjający pod względem ilości i długości tras rowerowych. Oferuje odcinki o łącznej długości 1400 kilometrów oraz również o różnych stopniach trudności trasy. Wybierać możemy spośród trzech głównych szlaków rowerowych: Dolomiti di Brenta Bike, Dolomiti Lagorai Bike i Mountain and Garda Bike. Oczywiście każda trasa jest profesjonalnie przygotowana, również pod wzlęgem pięknych widoków. Na pewno miłośnicy fotografii nie wyjadą stąd z pustymi kartami pamięci, a przerw podczas jazdy będzie więcej niż zaplanują. Na plus dla Dolomitów są świetnie oznakowane trasy i dobrze skomunikowane z transportem publicznym, który również jest przyjazny dla rowerzystów.
Jak się dostać w Dolomity?
Z Polski najpopularniejszym i relatywnie najtańszym środkiem transportu jest przelot liniami Wizz Air, Ryanair lub własny samochód. Jeśli chcesz zabrać swoje rowery pamiętaj, by wcześniej dokładnie przeczytać regulamin linii lotniczych i odpowiednio przygotować sprzęt do podróży lotniczej. Już na samym miejscu bez problemu znajdziesz pociągi i autobusy, w których można przewozić rowery za niewielką dopłatę, nawet do kolejki linowej możesz ze sobą zabrać rower!
Czy jest drogo?
Jeśli nie masz swojego roweru, możesz skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni. Już od 300 złotych za tydzień możesz wejść w posiadanie roweru. Sam zdecyduj, czy bardziej opłaca Ci się przewożenie własnego sprzętu czy wypożyczenie go. We Włoszech płacimy w euro, więc ceny są sporo wyższe od cen w Polsce. Jeśli interesuje Cię niskobudżetowa wycieczka, celuj raczej w hostele i kempingi, niż hotele. Zawsze możesz skorzystać z serwisów oferujących krótkoterminowe wynajęcie całego mieszkania, ale jeśli celem Twojej podróży jest spędzanie czasu na rowerze, zupełnie się to nie opłaca.
Pamiętaj o serwisie
Pamiętaj również o tym, że zanim wybierzesz się w jakąkolwiek podróż rowerem, wcześniej udaj się do serwisu i sprawdź, czy rower jest sprawny w 100 procentach. Myśl przede wszystkim o swojej wygodzie i bezpieczeństwie!