Jedna ze słynniejszych rowerowych tras w Europie wiodąca przez dwa państwa – od słowackiej Bratysławy po austriacki Wiedeń, oznaczona jako EuroVelo6 to świetna opcja dla aktywnych rodzin. Trasa rozpoczyna się na Starym Mieście w Bratysławie, tuż przy znanym punkcie widokowym wyglądającym jak statek kosmiczny. Właśnie tutaj można zobaczyć wielu turystów z rowerami i plecakami, którzy przygotowują się do odjazdu.
Przez Austrię rowerem
Po przekroczeniu granicy pomiędzy Słowacją a Austrią warto zrobić sobie przerwę. Z oddali widzimy piękny Zamek Bratysławski, który został zbudowany na wysokiej skale, natomiast przed nami zobaczymy zabytkowy bunkier z 1938 roku, który wybudowano jako element systemu fortyfikacyjnego wzdłuż granic Czechosłowacji z przełomu lat 20. i 30. Można posilić się kanapką i ciepłą herbatą (ewentualnie wodą, jeśli jest gorąco) i jechać dalej. Od razu czuć różnicę w nawierzchni, w Austrii jest zdecydowanie lepsza i dokładniej oznakowana, wręcz niemożliwe jest zgubienie się. Podczas jazdy można zawitać w Hainburgu oraz nasycać się widokami austriackich Karpat. Tutaj pojawia się minimalna trudność, bo napotykamy wiele wzniesień, które mogą okazać się trudne dla dzieci, ale już niebawem, bo za kila kilometrów wjedziemy na płaski szlak naddunajski. Co ciekawe, na trasie pojawiają się pamiątki z okresu cesarstwa rzymskiego, polecamy wizytę w Parku Archeologicznym Petronell-Carnuntum, w którym będziemy podziwiać zaskakująco dobrze zrekonstruowane budowle z czasów starożytnego Rzymu. Bilet kosztuje 11 euro, ale jest ważny przez kilka miesięcy i można wejść na niego do Muzeum Archeologicznego oraz zwiedzić pozostałości amfiteatru.
Wiedeń
To piękne miasto z artystyczną duszą jest niezwykle przyjazne dla rowerzystów. Ścieżki prowadzą nas w ten sposób, byśmy zobaczyli jak najwięcej zabytków, np. operę, pałąc Hofburg czy budynki wiedeńskich muzeów. Niewątpliwie największą atrakcją dla dzieci będzie Prater, czyli centrum rozrywki, w którym znajdziemy m. in. najstarsze diabelskie koło, ponad studwudziestoletnie Wiener Riesenrad.
Jak się tam dostać?
Jeśli mamy własne rowery, najwygodniej dostać się do Bratysławy samochodem. Istnieje możliwość zostawienia samochodu w miejscu startu i powrotu do niego pociągiem, co ułatwia sprawę podróżowania całą rodziną. Pomocne przy przewożeniu bagażu na pewno będą zwykłe sakwy. Jeśli chodzi o noclegi, warto zarezerwować je wcześniej, można złapać naprawdę fajne okazje cenowe, dodajmy, że czasem w Wiedniu znajdziemy tańsze noclegi niż w Bratysławie.