Mongolia zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych kierunków podróżniczych polskich podróżników. Z punktu widzenia turysty, który preferuje zwiedzać miasta, Mongolia jest dosyć nudnym i pustym krajem, o monotonnych stepach, na których wiatr z całą mocą wieje nam w twarz... Ma się wrażenie zwalniającego czasu, więc to idealne miejsce dla tych, którzy pragną się wyciszyć.
Kiedy najlepiej wybrać się do Mongolii?
To bardzo zróżnicowany pod względem pogodowym kraj. Zimą nie polecamy wycieczek w te rejony, ponieważ temperatury spadają nawet do - 50 stopni w skali Celsjusza! Natomiast latem upał sięga ponad 35 stopni w skali Celsjusza. Można by rzec, że nie ma dobrej pogody na zwiedzanie Mongolii. Lepiej jednak wybrać się tam w okresie letnim niż zimowym, chociaż lato to okres deszczowy. Co jeszcze warto wiedzieć? W Mongolii nie uświadczymy "łagodnego przejścia pomiędzy porami roku", czyli nie ma tutaj ani jesieni, ani wiosny.
Jak dojechać do Mongolii?
Jednym z ciekawszych przeżyć zapewne byłaby podróż Koleją Transsyberyjską z Moskwy aż pod samą mongolską granicę. Z granicy dostaniemy się czymkolwiek do Nauszki, a potem prosto do serca kraju, czyli pięknej stolicy Ułan Bator. Jeśli jednak nie macie ochoty na Kolej, zawsze można tam polecieć samolotem - z Europy najtańsze połączenia oferuje Turkish Airline z Pragi (lot w obie strony kosztuje ok. 2300 PLN).
Wiza
Od 1 stycznia 2016 roku jako obywatele Polski musimy posiadać wizę, by przekroczyć mongolską granicę. Wizę można zdobyć w ambasadzie i kosztuje ona 60 euro (ambasada jest w Warszawie). Czas ważności takiej wizy to 30 dni. Na granicy nie możemy wyrobić wizy, więc warto o tym pomyśleć przed wyjazdem.
Podróżowanie po Mongolii
Wcale nie jest to proste przedsięwzięcie. Z powodu ogromnych przestrzeni i pustego kraju, komunikacja działa naprawdę kiepsko. Po pierwsze, należy się uzbroić w cierpliwość, czas i jeszcze raz cierpliwość. Idealnie by było, gdybyśmy podróżowali z kimś, kto ma już jakieś doświadczenie w "ogarnianiu" tego kraju. Nie jest to dobra opcja na rodzinne podróże z małymi dziećmi ani dla tych osób, które mają mało czasu.
Rower
Tak jak już wspomnieliśmy, Mongolia to ogromny kraj, a na dodatek słabo zaludniony, więc trzeba się mocno zastanowić zanim wpadniemy na pomysł przemierzania go rowerem. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że stepy ciągną się setkami kilometrów, więc czasem można jechać 2-3 dni i wciąż znajdować się na stepie. Dlatego należy się odpowiednio przygotować, mieć ze sobą namiot, jedzenie i dużo wody (ze względu na wysokie temperatury). Poza tym trasy są mało urozmaicone pod względem widoków.